середу, 28 вересня 2022 р.

Розклад уроків на п'ятницю 30 вересня

П'ЯТНИЦЯ

№ УРОКУ

ПРЕДМЕТ

ЧАС ПРОВЕДЕННЯ

УЧИТЕЛЬ

ЗАПРОШЕННЯ

1

ЯДС

8.00 - 8.30

КОВАЛЬ О.М.

ZOOM

2

МАТЕМАТИКА

8.35 - 9.05 

3

АНГЛІЙСЬКА МОВА

9.10 - 9.40

КУБИК Є.А.

ZOOM

4

УКРАЇНСЬКА МОВА

9.50 - 10.20

КОВАЛЬ О.М.

ZOOM

5

ЯДС

10.30 - 11.00

6

ФІЗКУЛЬТУРА

11.10 - 11.40

БОНДАР І. І.

GOOGLE MEET

III Всеукраїнський відкритий марафон з української мови стартує в листопаді

У листопаді розпочнеться III Всеукраїнський відкритий марафон з української мови. До участі запрошуються учні 3-11 класів закладів загальної середньої освіти, учні закладів професійної (професійно-технічної) освіти, студенти закладів фахової передвищої та вищої освіти.
Перший етап Марафону стартує 11 листопада.

неділю, 25 вересня 2022 р.

Зверніть увагу!!!

Приєднатися до онлайн уроків можна за покликанням:

Олена Коваль приглашает вас на запланированную конференцию: Zoom.

Тема: 3-А клас

Время: Это регулярная конференция Начать в любое время

Подключиться к конференции Zoom

https://us04web.zoom.us/j/71720599019?pwd=P6MmObeMZbp5bmEcS7auppkfDtbjbK.1

Идентификатор конференции: 717 2059 9019

Код доступа: 333

Фізична культура

Inna Bondar запрошує вас приєднатися до відеозустрічі в Google Meet.

Приєднатися до зустрічі можна за таким посиланням:

 https://meet.google.com/zkq-gnhs-knw


неділю, 18 вересня 2022 р.

Учасники селфі-марафону "Дорожня грамота"

У рамках Всеукраїнського Тижня безпеки дорожнього руху в комунальному закладі "Вінницький ліцей № 6" було проведено навчальний селфі-марафон "Дорожня грамота" (селфі дітей та батьків з дорожніми знаками).

Мета: привернення уваги суспільства до проблем травматизму на дорогах.


Учасники селфі-марафону "Дорожня грамота"

пʼятницю, 16 вересня 2022 р.

 16 вересня третьокласники вчилися працювати з медіатекстами, визначали їх мету та цільову аудиторію, обирали продукти, вживання яких потрібно обмежувати, визначали вплив реклами на вибір продуктів та місць харчування.








 Мозаїка!!! Складно, але ж як красиво!

  

 



четвер, 1 вересня 2022 р.

Домашне завдання 2022-2023 рік

16 лютого

ЯДС
ТЕМА МІСЯЦЯ.Світ невидимий
УРОК 10. Як минуле може зустрітися з майбутнім.
Яку невидиму силу має слово?

МАТЕМАТИКА
Тема. Швидкість, час, відстань.
Уведення поняття швидкості на 16-му уроці пов'язано з розв'язанням
проблеми про те, яка величина характеризує, швидше чи повільніше
рухається об'єкт.
Ми говоримо з вами про величини: довжина, площа, об'єм та ін. Які
властивості об'єктів вони характеризують? (Довжина характеризує
довжину предмета чи фігури; площа – більше чи менше місця фігура займає
на площині; об'єм – місце в просторі; час – тривалість подій.)
Багато дітей з легкістю скажуть, що швидкість характеризує, швидше
чи повільніше рухається об'єкт. Якщо вони самі не назвуть цю величину,
можна запитати їх:
– А як говорять, коли людина біжить швидше чи повільніше або
машина, літак, автобус рухаються швидше чи повільніше?
Ми вміємо вимірювати величини, котрі ви назвали. А як виміряти
швидкість? Наприклад, як на спортивних змаганнях вимірюють, швидше
чи повільніше біг спортсмен? (Дають старт, спортсмени разом вибігають, а
потім вимірюють час – хто менше часу затратив, той швидше біг.)
Для створення проблемної ситуації можна запропонувати завдання.
– Добре! Тоді уявіть, що вам треба розсудити суперечку двох друзів –
Михася та Сергійка. Вони вчаться в різних школах і ніяк не можуть
розібратися, хто з них швидше бігає на лижах. Михась на змаганнях у своєму
класі пройшов 60 м за 20 с, а Сергійко – 45 м за 15 с. Кожен з них вважає себе
кращим спортсменом: Сергійко говорить, що затратив менше часу, а Михась
із ним не погоджується – адже він біг більшу відстань. Запишіть кожний на
своєму аркуші ім'я того з хлопців, хто, на вашу думку, пробіг швидше.
Постановка проблеми
Учні висловлюють свої версії. У процесі бесіди встановлюється, що ні
час, ні відстань самі по собі не є характеристиками швидкості руху, хоча
швидкість і залежить від них.
Далі можна запитати дітей:
–Як ви сформулюєте задачу нашого сьогоднішнього уроку?
Узагальнюючи їхні висловлення, учитель формулює мету уроку:
установити, як вимірюють швидкість і як вона пов'язана з часом і
відстанню. Тема уроку: "Швидкість. Час. Відстань".
На етапі "відкриття" дітьми нового знання вчитель підводить учнів до
думки про те, що для порівняння швидкостей Михася та Сергійка потрібно
довідатися, скільки метрів пробігає кожний з них за 1 секунду. Михась
пробіг за секунду 80 : 4 = 20 метрів, а Сергійко – 45 : 3 = 15 метрів. Таким
чином, швидкість Михася була більше, ніж Сергійка.
Отже, швидкість характеризується не часом і не відстанню окремо, а
відстанню, пройденою в одиницю часу. Тому, щоб знайти швидкість, можна
відстань поділити на час. Так, швидкість автомобіля, який за 3 години
проїхав 180 км, дорівнює 180 : 3 = 60 кілометрам за годину.

15 лютого

ЯДС
ТЕМА МІСЯЦЯ.Світ невидимий
УРОК 11. Подорожуємо Полтавою.
Яку невидиму силу має слово?

МАТЕМАТИКА
Тема. Формула ділення з остачею
На 15-му уроці будується формула ділення з остачею. Цей урок має
особливе значення не тільки тому, що в практичних задачах “з життя"
ділення з остачею зустрічається значно частіше, ніж ділення без остачі.
Алгоритм ділення з остачею, який лежить в основі ділення багатоцифрових
чисел, діти будуть вивчати в 45му класі. А головне – тут відбувається перехід
від опису за допомогою формул залежностей між реальними величинами до
абстрактних числових залежностей. Таким чином, діти роблять наступний
істотний крок вперед у розвитку їх функціонального мислення.
Підготовча робота до вивчення даної теми проводиться на попередньому уроці в№9-10, с. 45. Актуалізацію знань можна побудувати на прикладах
№12, с. 47, де діти згадують зміст ділення з остачею та назви компонентів
дій. З причини абстрактного характеру виконуваних перетворень усі вони
пов'язуються з графічними моделями. У результаті діти одержують графічні
зображення трьох рівностей, у кожній з котрих ділене позначено буквою а,
дільник – b, частка – q й остача – r.
Для більш глибокого її усвідомлення
учням можна запропонувати побудувати в зошиті в клітинку узагальнену
графічну модель: провести промінь, початок позначити нулем, позначити
на промені довільні числа а – ділене і b – дільник і, нарешті, виконати на
кресленні ділення а на b, тобто довідатися, скільки разів по b міститься в а
й скільки залишиться. Усі побудови одночасно виконуються на дошці.
Велику дугу, яка позначає число а, і маленькі дуги, котрі позначають b i r,
краще виділити відповідно трьома різними кольорами.

УКРАЇНСЬКА МОВА


13 лютого

ЯДС
ТЕМА МІСЯЦЯ.Світ невидимий
УРОК 7. Місто-фортеця.
Які невидимі зв’язки є у природі?

Математика та укр.мова опрацюй теми за 10 лютого

10 лютого

ЯДС
ТЕМА МІСЯЦЯ.Світ невидимий
УРОК 6. Ланцюги живлення.
Які невидимі зв’язки є у природі?

МАТЕМАТИКА

Самостійна робота

УКРАЇНСЬКА МОВА

ТЕМА. Що може об’єднати різні тексти? 

Робота в групах: читання текстів (Додаток1) з метою виокремлення певної інформації

Режим доступу http://www.eco-live.com.ua/content/blogs/yak-voni-bachat-svit-ochima-6-riznikh-tvarin

Важливо! Кожна група отримує текст, читає його з метою з’ясувати, чим бачення навколишнього світу у людини відрізняється від того, як бачать світ деякі тварини. Поки учні читають тексти, учитель/ка підходить до кожної групи і уточнює, чи зрозуміло їм значення виділених слів. З’ясовується, це власне українські слова чи запозичені з інших мов. Учитель/ка вислуховує дитячі гіпотези. У разі потреби учитель/ка використовує словник іншомовних слів для тлумачення значення того чи іншого слова.Кожна група готується взяти участь в обговоренні питання «Чи є щось таке, що є невидимим для людини, ає видимим для тварин, і навпаки?». Це питання вчитель заздалегідь записує на дошці.

Обговорення «Чи є щось таке, що є невидимим для людини, а є видимим для тварин, і навпаки?» з використанням отриманої інформації

Запис слів під диктування. Визначення тематичної приналежності слів. Зв'язок між текстами

-         Запишіть слова з прочитаних текстів під диктування. За наявності орфограми слабкої позиції голосного звука позначайте її рискою.

Зображення, картинка, монітор, око, колір, бачити, зелений, синій, червоний, дальтонізм, відтінок.

-  Як перевірити орфограми в словахзображ_ння, бач_ти, ч_рвоний? А орфограму  в слові з_лений?  Як вибрати спосіб перевірки?

-         Яка тема, на вашу думку, об’єднує усі ці слова: «Фарби», «Зір», «Сприйняття»? Поясніть свою думку. 

-         Що, на вашу думку, об’єднало 6 текстів з різними назвами «Кінь, «Мавпа», «Голуб», «Кіт», «Змія», «Бабка»? в один великий текст? (Інформація про те, як бачать тварини і чим їхній зір відрізняється від людського.)

-         Яку назву ви пропонуєте дати цьому великому тексту? Порівняйте свою назву з тією назвою, яку запропонували автори («Як вони бачать? Світ очима шести різних тварин»)

Читання тексту та заповнення пропусків відповідними формами слів

-         Перейдіть за посиланням. Прочитайте текст, вставляючи слова-назви тварин у відповідній формі.

-         Доведіть, що ви прочитали науково-популярний текст.

Мозковий штурм «Як  людині удосконалити свої органи чуття»

-        Придумайте органи чуття, яких немає у людини, але могли б бути.

(Наприклад, добре б було відчувати наявність радіації  або відчувати, коли робиш помилку, коли насувається небезпека, тощо)

Робота в парі: вибір тексту за ключовими словами

-         Серед поданих текстів знайдіть той, де трапилися такі сполучення слова:

Гострий зір, сприйняття кольору, здатність бачити при слабкому освітленні 

Групова робота: заповнення  таблиці «ЗХД»

-         Як ви думаєте, чи тільки очима можна бачити?

-         Яка тварина, на вашу думку, може «бачити» не тільки очима?

-         Попрацюйте з таблицею «Знаємо – хочемо дізнатися – дізналися». Заповніть перші два стовпці, написавши, що ви знаєте про кажанів і що хочете дізнатися про цих тварин

Важливо! Заповнюючи таблицю, діти вчитимуться коротко і чітко висловлювати думки та вчитимуться ставити запитання.

Слухання\читання казки Галини Вдовиченко «Мишкові миші», уривок «Кажан, він же Лилик, приєднується до компанії»

Кажан, він же Лилик, приєднується до компанії

Галина Вдовиченко

(...) - Почекайте, - зупинив їх Гібсон. – Він такий самий, як ми, лише з крильми.- Агов, янголе, просимо до нас! – зареготав Джойстик. Кажан шугонув донизу. Спробував сісти на крихітні задні лапки, але вони виявилися кволими і непристосованими до пласкої поверхні. Кажан не втримався й перекинувся на спину. Відлетів вбік. Хотів було сісти на торшер. Але сидіти, як звичайні миші, він не вмів, похитнувся, розправив перетинчасті крила і затріпотів ними, аби втримати рівновагу. Крила видали чітку дріб на поверхні торшера. Мордочка у Кажана була і справді жахлива – на бульдожачу схожа. Тіло – вкрите рідким пушком, а передні лапки закінчувалися одним пальцем з великим кігтем. Страхіття - та й годі!

- Кажани нічого не бачать! – в голосі Глаші пролунала нотка жалю.

- Я усе бачу, - відповів крилатий гість. – Хай там що про нас кажуть – майже усе вигадки. Ні про яку іншу мишу стільки не пліткують, як про кажанів.

- А ти не звертай уваги, - порадив Джойстик, - Будь вище пліток. Нехай собі говорять.

- Я не можу не реагувати, я дуже чутливий. Усе чую. Відчуваю найменші вібрації звуку, найніжніші порухи повітря.

Кажан знову втратив рівновагу, зробив „півсонце” на верхньому колі торшера і, повиснувши вниз головою, тріпонув розправленими крильми. Як ніби пройшовся щіточками та паличками по барабанах: тр-р-р-р, кх-кх-кх...

- А ну - ще раз! – вигукнув Гібсон.

- … найменші вібрації звуку, найніжніші порухи повітря, - слухняно повторив гість.

- Повтори, що ти зробив крильми. Як це тобі вдалося?

Кажан відштовхнувся, зробив навколо верхнього кола торшера повне “сонце”, міцно тримаючись лапками, не пристосованими для сидіння, але створеними для чіпляння. Опинився усередині торшера і вже звідти почулося енергійне: тр-р-р-р, кх-кх! тр-р-р-р, кх-кх!

Гібсон узяв до рук гітару.

- Слухай, пацюче, як тебе звати?

- Лилик, - почулося зсередини торшера.

- Тримай ритм, Лилику! (...)

-         Хто є учасниками розмови? (Миші Гібсон, Глаша, Джойстик та кажан Лилик.)

-         Чому Лилика назвали янголом?Як ви думаєте, це була жартівлива назви чи вона відповідала дійсності?

(Це безумовно жарт, хоча в Лилика й були крила, як в ангела, але інше в зовнішності Лилика навряд чи можна вважати ангельським..)

-         Що ви дізналися з уривку про зовнішній вигляд Лилика? Для чого авторка так детально описує кажана? Вона хоче налякати читача? (Ні, скоріше за все, авторка  хоче показати, що не завжди слід судити про когось по його зовнішності. Є ще внутрішній, невидимий відразу світ.)

-         Про що таке, що було невидимим спочатку, ми дізналися, прочитавши уривок? (Про музикальні здібності Лилика.)

-         Що вказує на те, що миші були музикантами? (Гібсона зацікавили звуки, які видавав своїми крилами Лилик. Згадується,що Гібсон  узяв до рук гітару і попросив Лилика «тримати ритм».  )

-         Уривок, який ви прочитали, узятий з художнього чи з науково-популярного тексту? Чому ви так думаєте?

-         Чи відомо вам щось про музичні здібності кажанів чи це вигадка автора?

-         Чи захотілося вам дізнатися, що буде далі? Що саме?

Вибіркове читання: пошук слів за зменшувально-пестливим значенням. Будова слова. Спосіб творення слів

-         Знайдіть у тексті слова у зменшувально-пестливій формі, запишіть їх у називному відмінку множини або однини відповідно (лапки, мордочка, пушок, нотки, щіточки, палички.)

-         З’ясуйте будову кожного з записаних слів. Поясніть, за допомогою чого утворилися ці  слова.

-         З якою метою авторка їх використовує для зображення кажана? (Щоб показати, що він маленький і зовсім непотворний.)

Дз. Бажаючі можуть поцікавитися в бібліотеці, у знайомих, у батьків книжкою Галини Вдовиченко «Мишкові миші», розпитати про враження від прочитаного, якщо хтось з однокласників уже читав цю книжку. Перший раз книжка була видана в 2011 році (видавництво «Грані –Т»), а потім у 2017 році книжка вийшла у Видавництві Старого Лева. Також учням пропонується в групах підготувати свою версію того, як відбувалося спілкування Лилика з новими знайомими. Бажаючі можуть подбати про костюми. 

8 лютого

ЯДС
ТЕМА МІСЯЦЯ.Світ невидимий
УРОК 4. “Українська Венеція”.
Які невидимі зв’язки є у природі?
Покликання на  дистанційний урок

МАТЕМАТИКА
Тема. Формула об'єму прямокутного паралелепіпеда
На 14-му уроці діти уточнюють уявлення про прямокутний паралелепіпед і його елементи ребра, грані, вершини; знайомляться з кубом як окремим випадком прямокутного паралелепіпеда, будують формули їхнього об'єму та деякі інші формули залежностей між їх елементами. Уся ця робота безпосереднім чином має бути пов'язана з моделями куба й паралелепіпеда –
вони повинні бути в руках у кожної дитини.
– Візьміть до рук паралелепіпед. Якими фігурами є його грані, вершини,
ребра? Покажіть їх. (Вершини – точки, ребра – відрізки, грані – прямокутники чи квадрати.)
– А тепер покажіть рівні грані, рівні ребра. Покажіть його довжину,
ширину, висоту. Скільки в паралелепіпеда вершин? (8.) Ребер? (12.)
Граней? (6.)
Діти показують елементи, які називає вчитель, на своїх моделях, усі ці
поняття уточнюються.
– А куб є паралелепіпедом? У чому його особливість? (Куб – це
особливий паралелепіпед, у нього рівні всі ребра і грані, причому грані є
квадратами.)
– Чи будуть нам потрібними побудовані формули периметра та площі
прямокутника і квадрата для розв'язання задач про паралелепіпеди? У
якому випадку? (Так, якщо потрібно знайти площу його граней, довжину
ребер.)
– А яка ще величина характеризує паралелепіпед згідно з тим, що це
просторова фігура? (Об'єм.)
Для створення проблемної ситуації можна запропонувати дітям
завдання.
– Запишіть формулу об'єму прямокутного паралелепіпеда.
Залежність між об’ємом і вимірами паралелепіпеда вже обговорю5
валася в 25му класі, але тут дітям пропонується більш високий рівень
абстракції – записати цю залежність у загальному вигляді. Очевидно, що в
більшості випадків у них виникне утруднення.
На етапі постановки проблеми учні повинні встановити й виразити в
мовленні відсутність цієї формули в переліку вивчених. Таким чином,
мета уроку – побудувати формулу об'єму прямокутного паралелепіпеда.
Відповідно формулюється й тема уроку.
На етапі "відкриття" нового знання учитель уводить позначення
довжин ребер і об'єму паралелепіпеда.
– Позначимо об'єм паралелепіпеда буквою V (читають: "ве велике" або
"ве колюче"), а його три виміри – буквами а, b i с.Побудуйте формулу, котра
виражає залежність між цими величинами.
Далі діти під керівництвом учителя висувають свої версії й
обґрунтовують їх. Дуже важливо, щоб побудова нової формули супро5
воджувалася практичними діями дітей з кубиками: спочатку вони
виставляють кубики на дно – їх усього а · b, а потім беруть число таких
шарів, рівне с. Тому формула об'єму прямокутного паралелепіпеда має
вигляд:
V = (a · b) · c або V = a · b · c.
При підбитті підсумку даного етапу діти порівнюють побудовану
формулу з текстом підручника на с. 43. На інших етапах уроку викону5
ються на вибір завдання№1-7, с. 44-45.

7 лютого

ЯДС
ТЕМА МІСЯЦЯ.Світ невидимий
УРОК 3. Булінг не завжди видимий.
Як побачити невидимий світ?
Покликання на  дистанційний урок https://svitdovkola.org/metodic/ik3/tema6/lessons/3

МАТЕМАТИКА
Тема. Формули
Продовжуй працювати над завданнями 13 уроку. Також опрацюй №12,13 с.45
Виріж розгортку куба та склей її.


УКРАЇНСЬКА МОВА

Урок 18. Наталя Гуркіна «Хіба може бути інакше?». Оцінювання вчинків персонажів. Узагальнення вивченого про прикметник.
Мета. Ознайомити учнів з казкою Наталі Гуркіної «Хіба може бути інакше?». Вчити оцінювати вчинки персонажів. Узагальнити вивчене про прикметник. Розвивати вміння комунікувати в парі, групі; усне і писемне мовлення, уяву. Виховувати бажання допомагати, виручати в скрутній ситуації.
Перебіг уроку
І. Вступна частина. Емоційне налаштування.
ІІ. Основна частина.
1. Перевірка домашнього завдання.
Завдання на вибір.
o Побудувати звукову модель слова тюльпан. Записати слово, поділяючи на склади для пе-
реносу.
o Дібрати спільнокореневі слова до прикметника паперовий. Підкреслити букви, які чергу-
ються в коренях слів.
o Змінити за родами прикметник апельсиновий, дібрати іменник до кожного прикметника.
2. Актуалізація опорних знань. Повідомлення теми уроку.
— Твори якого розділу ми читаємо?
— Казки яких народів ви запам’ятали?
— Яку казку називають авторською?
— Яку частину мови ми вивчаємо?
3. Робота над казкою Наталі Гуркіної «Хіба може бути інакше?» (с. 35-36).
• Робота над заголовком.
Учні читають заголовок казки, розглядають малюнок на с. 35. Висловлюють припущення, про що
може йтися в казці, хто персонажі.
• «Щоденні 5». Читаю для когось.
Робота в парах. Почергове читання казки по одному абзацу.
• Вправа 61.
— Якими були бджоли? Підтверджуйте свої думки рядками казки.
— Чому, на вашу думку, комахи напали на мисливця?
— Чи зміниться ставлення тетерука до сусідів?
— Яка головна думка казки? (Треба завжди виручати друзів, сусідів, знайомих у скрутну хвилину.)
4. Узагальнення знань про прикметник.
• Вправа 62.
• Вправа 63.
Робота в групах. Складання кластера за зразком, поданим у підручнику на с. 37.
• Творчий диктант.
Іменник називає …, а прикметник —… … . Іменники змінюються за …,
а прикметники— за … і … . У реченні прикметники найчастіше зв’язані з … .
• «Щоденні 5». Пишу для себе.
— Напишіть, яка з прочитаних казок розділу змусила вас задуматися над якоюсь проблемою.
Починайте писати так: Недавно я прочитав / прочитала казку «…». Це … народна казка. Мене вразив
вчинок …
— Підкресліть прикметники в записаному висловлюванні.
ІІІ. Заключна частина.
Домашнє завдання.
Вправа 64 на с. 37. Інструктаж щодо виконання вправи.

6 лютого

ЯДС
ТЕМА МІСЯЦЯ.Світ невидимий

УРОК 2. Санітар лісу.
Як побачити невидимий світ?

Покликання на 1і 5 дистанційні уроки https://svitdovkola.org/metodic/ik3/tema6/lessons/2

МАТЕМАТИКА

Тема. Формули
На 13-му уроці учні знайомляться з поняттям формули як узагальненою
(тобто буквеною) рівністю, вірною за всіх значень вхідних у неї букв.
Унаслідок конкретного характеру мислення дітей під буквами розуміються
змінні величини, котрі добре знайомі їм з життя і з якими вони досить
багато працювали на попередніх уроках: периметр і площа прямокутника,
квадрата, вік батька й сина тощо. 
Актуалізація знань
1)Щоспільного в записах?
2) На які групи їх можна розбити?
2 = 480 · x
y – 56 = 64
d : 5 = 12
540 : z = 18
S = a* b 
a = S : b
(Це рівності, які містять змінні.)
Діти можуть сказати: рівняння і не рівняння, вони можуть згадати й
термін "формула", тому що він уже був уведений у мовну практику. У разі
потреби вчитель називає його сам. За допомогою дітей він переставляє
картки з записами відповідно до зазначеної ознаки – рівняння та формули.

3) Що називають рівнянням? (Рівність зі змінною, значення якої треба
знайти.)
4) Знайдіть корені рівнянь і запишіть їх через кому в зошиті. (240, 120,
60, 30)
5) Що цікавого ви помітили? (Числа розташовані в порядку зменшення,
кожне наступне менше від попереднього в 2 рази.)
6) Яке число наступне? (15.) Запишіть його, подумки заберіть коми і
прочитайте отримане число. (240 120 603 015 – 240 мільярдів 120 мільйонів
603 тисячі 15.)
7) Назвіть цифру розряду десятків мільйонів цього числа. (2.)
Скільки в ньому всього десятків мільйонів? (24 012 десятків мільйонів.)
Далі діти переходять до аналізу рівностей другого стовпчика.
8)Щопоказує перша формула? (Як знайти площу прямокутника, якщо
відомі його сторони.) А друга? (Як знайти сторону прямокутника за площею
та іншою стороною.)
9) Чим формули відрізняються від рівнянь? (У рівняннях букви
позначають деякі числа, а у формулах – значення величин; формули вірні
для всіх значень букв, а рівняння – тільки для коренів.)
10) Для чого потрібні формули? (Вони допомагають при розв'язанні
задач.)
Тут доцільно співвіднести новий термін з образом, знайомим дітям з
найраннішого віку. Слово "формула" подібне до слова "форма", і це не
випадково. Подібно до того, як формочка для піску допомагає ліпити з нього
пиріжки, так і формули допомагають розв'язувати задачі, задаючи форму
зв'язків між величинами. Потім вчитель уточнює зміст поняття формули:
формула – це вірна рівність, яка встановлює взаємозв'язок між величинами.
Для створення мотивуючої ситуації можна запропонувати дітям
наступне завдання.
– Запишіть формулу, котра показує, як знайти сторону прямокутника
за його периметром та іншою стороною.
Постановка проблеми
На даному етапі учні повинні встановити й виразити в мовленні причину
утруднення, що виникло, і полягає в тому, що потрібної формули немає в
списку відомих їм формул. Таким чином, мета уроку – побудувати формули
залежностей між сторонами, периметром і площею прямокутника. Тему
можна позначити так: "Формули периметра і площі прямокутника".
"Відкриття" дітьми нового знання
Головною задачею цього етапу є формування здібностей дітей у
побудові формул залежностей між величинами, засвоєння формул площі й
периметра прямокутника і тренування здібності до використання формул
для розв'язання задач.
1) З чого почнемо?
Учитель вислуховує думки дітей та орієнтує їх на побудову креслення
прямокутника і введення позначень. Діти креслять прямокутник у зошиті й
записують поруч з ним позначення: а і b – довжини сторін, S – площа,
Р – периметр. Варто звернути увагу дітей на те, що букви S і Р – прописні,
а одиниці виміру всіх величин у формулах повинні відповідати одна одній.
2) Давайте спочатку розберемося з формулою площі прямокутника.
Якої рівності бракує в другому стовпчику? (b = S : а.)
Учитель дописує чи виставляє цю рівність на дошці, а діти записують
усі три рівності поруч із кресленням прямокутника.
3)Аяк ви думаєте, яка з цих трьох рівностей є основною? Чому?
(S = а · b, тому що її легше запам'ятати, а дві інші виходять із неї за
правилом знаходження множника.)
Перша рівність підкреслюється чи виділяється в рамку. Про останні
дві рівності говорять, що в них довжина сторони прямокутника виражена
через площу і довжину іншої сторони (замість "довжина сторони" можна
говорити коротше – сторона, але розуміючи під цим саме довжину сторони).
На завершення етапу потрібно підбити підсумок: проговорити зміст
поняття формули, прочитати побудовані формули площі й периметра
прямокутника. Для цього можна скористатися текстом підручника на с. 40.
Наприклад, можна попросити дітей порівняти формули, виведені в класі, з
формулами з підручника, прочитати по тексту виділені речення, пояснити
розв'язання задач 1 і 2, наведене в підручнику.

УКРАЇНСЬКА МОВА

ТЕМА.Змінювання прикметників за родамиі числами у сполученні з іменниками
1. Перекажи казку Джанні Родарі «Палац із морозива».
2. Пригадай
3. Поєднай прикметники з поданими в дужках іменниками.
Познач закінчення прикметників. Надпиши рід. (впр.59)
4. Тренувальні вправи










3 лютого

ЯДС
ТЕМА МІСЯЦЯ.Світ невидимий
УРОК 1. Пригоди бувають різними.
Як побачити невидимий світ?
Покликання на 1і 5 дистанційні уроки https://svitdovkola.org/metodic/ik3/tema6/lessons/1


МАТЕМАТИКА

Тема. Складені рівняння

Урок № 12, с.37-39 в посібнику

 1. Розв'яжи рівняння
4*х-9=15                         81:(18-х)=9
2. Виконай завдання№2. Пригадай алгоритм.
3. Бліц-турнір за №5
4.№8, с. 38.
У рамках записано вивчені властивості чисел – переставна і сполучна
властивості додавання і множення, розподільна властивість множення.
Вони вірні за всіх можливих числових значеннь змінних а, b i с. (До
теперішнього часу дітям відомі натуральні числа і 0.)
Переставна властивість додавання (множення) означає, що при
перестановці доданків (множників) сума (добуток) не змінюється.
Сполучна властивість додавання (множення) означає, що доданки
(множники) можна по5різному сполучати, тобто результат додавання
(множення) не залежить від порядку дій.
Розподільна властивість множення означає, що при множенні суми на
число треба помножити на це число кожен доданок.
Усі ці властивості допомагають спрощувати обчислення. Ці властиво5
сті використовуються, наприклад, для розв'язання прикладів у№9, с. 39.
5. №11, с. 39.
Для розв'язання зручно побудувати овали, котрі позначають множину
дітей і множину пирогів. Якщо відповідність між елементами цих множин
існує, будемо сполучати їх суцільною стрілкою, а якщо ні – пунктирною.

УКРАЇНСЬКА МОВА

ТЕМА.Джанні Родарі «Палац із морозива». Складання розповіді «Я в палаці із морозива».
Змінювання прикметників за родамиі числами у сполученні з іменниками
1. Прочитайте заголовок казки.
Чи можна насправді побудувати палац із морозива?
2. Читайте казку почергово по одному абзацу.
3. Про що йдеться в казці? Який настрій виник у тебе після читання? Якими ти уявляєш ласунів?
4. Пофантазуйте, як би поводилися ви в такому (або схожому) палаці.
5. Випиши з казки «Палац із морозива» виділені іменники
з прикметниками. Познач закінчення, визнач число, рід
(в однині).
Зразок: к р і с л о (яке?) з р у ч н е — одн., с. р.
6. Проведи мовне дослідження «Змінювання прикметників».
Крок 1. Випиши з казки «Палац із морозива» підкреслені
словосполучення.
Крок 2. Визнач число і рід іменника.
Крок 3. Визнач число і рід прикметника.
Крок 4. Зроби висновок.
7. Поєднай прикметники з поданими в дужках іменниками.
Познач закінчення прикметників. Надпиши рід.
Цікав.. (оповідання, вірш, казка). Класн.. (журнал,
завдання, оцінка). Яскрав.. (стрічка, світло, виступ). Смі-
лив.. (учинок, думка, рішення).

2 лютого

ЯДС
ТЕМА МІСЯЦЯ. Світ невідомий
УРОК 21. Підсумковий урок з теми “Світ невідомий”.

Покликання на дистанційний урок https://svitdovkola.org/metodic/ik3/tema5/lessons/21

МАТЕМАТИКА

Тема. Складені рівняння

Урок № 12, с.37 в посібнику

1. Розв'яжи рівняння
х-156=470*4                                3200:х=640:160
2.
- Запишіть математичною мовою речення: добуток різниці чисел у і 4 і
числа 3 дорівнює 15.
Кілька учнів записують на дошці свої версії. У процесі обговорення
вибирається правильний запис:
(у – 4) · 3=15.
- Чи є це речення рівнянням? (Так.) Чому? (Це рівність, яка містить
змінну.)
- Знайдіть корінь цього рівняння. (???)
3. Постановка проблеми
Діти повинні встановити істотну ознаку
відмінності даного рівняння від попередніх: невідомий компонент дії, у
даному випадку множник, є виразом. Такі рівняння ще не розглядалися.
Проблемна ситуація, яка виникла, мотивує постановку мети уроку:
навчитися розв'язувати рівняння, у яких невідомий компонент дії є виразом.
Такі рівняння ми будемо називати складеними. Тому тему уроку можна
сформулювати так: "Складені рівняння".
4. "Відкриття" дітьми нового знання
На даному етапі вчитель орієнтує дітей знайти спосіб, котрий дозволить
їм звести новий вид рівнянь до вивчених раніше. Для цього можуть бути
задані питання.
–Як ви вважаєте, яким шляхом піти?
–Аможливо, нам допоможуть уже вивчені види рівнянь?
–На яке з відомих нам рівнянь схоже наше рівняння?
– Чим є вираз у лівій частині – сумою, різницею, добутком або часткою?
Чому?
У результаті обговорення діти встановлюють, що вираз у
лівій частині рівняння є добутком, тому що остання дія – множення. Учитель
накладає на вираз у – 4 картку х , і виходить рівняння, котре вони легко
розв'яжуть.
5. Прочитай пояснення у підручнику.
6. Розв'яжи рівняння №1(а, б, в), 3, 4.


1 лютого

ЯДС
ТЕМА МІСЯЦЯ. Світ невідомий

УРОКИ 19-20. Діагностична робота за темою “Світ невідомий”. Перевір себе

Покликання на дистанційний урок https://svitdovkola.org/metodic/ik3/tema5/lessons/19-20

МАТЕМАТИКА

Тема. Рівняння

Урок № 11, с.34-36 в посібнику

На 11-му уроці триває підготовка дітей до розв'язання складених
рівнянь. Тут вони знайомляться з рівняннями, в одній з частин яких
міститься числовий вираз. Ця робота пов'язується з розв'язанням
текстових задач, що формує в учнів найперші уявлення про рівняння як
математичні моделі реальних ситуацій. Фактично підготовча робота до
даного уроку почалася значно раніше.
1) Математичний диктант
Учитель усно проговорює текст завдання, кожен учень записує
відповіді у своєму зошиті.
• Запишіть 45цифрове число, у розряді тисяч якого стоїть 1, а число
одиниць кожного наступного розряду в 2 рази більше попереднє.
• Скільки одиниць у розряді десятків цього числа?
• Скільки в ньому всього десятків?
• Запишіть число, у якого цифра розряду сотень на 5 більше, ніж у
даного числа.
• На скільки треба збільшити отримане число, щоб воно стало дорівню5
вати 18 сотням? (1248, 4, 124, 1748, 52)
При перевірці математичного диктанту діти позначають знаком "+"
вірні відповіді, невірні закреслюють, при цьому помилки розбираються.
Далі опрацюй пояснення у посібнику та виконай запропоновані завдання.

УКРАЇНСЬКА МОВА

ТЕМА. Розпізнавання граматичної форми прикметника за родовим закінченням.
1. Загадка


2. Випиши з першого абзацу узбецької народної казки
«Лисиччина порада» сполучення іменників з прикмет-
никами. Став між ними питання.
Зразок: змія (яка?) чимала.
3. Добери і запиши прикметники для опису й характеристики двох дійових осіб казки (на вибір).
Вівчар (який?) Змія (яка?)
Корова (яка?) Лисичка (яка?)
Дерево (яке?)
3. Установи відповідність між фразеологізмами та їх значенням. Запиши. Підкресли прикметники. Познач будову виділених слів.


31 січня
ЯДС
ТЕМА МІСЯЦЯ. Світ невідомий

УРОК 18. Історія чаю.Чи може відоме стати невідомим?

Покликання на дистанційний урок https://svitdovkola.org/metodic/ik3/tema5/lessons/18

МАТЕМАТИКА

Тема. РІВНЯННЯ

Урок № 10, с.31-33 в посібнику

На даному етапі навчання учні знайомляться з сучасним поглядом на
рівняння як речення зі змінною та новими видами рівнянь. Разом з тим, у
них формуються початкові уявлення про зв'язок рівнянь з розв'язанням
текстових задач.
Основними задачами вивчення рівнянь у даному курсі є:
1. Формування на автоматизованому рівні здібності до знаходження
невідомих компонентів дій і вміння коментувати виконувані операції,
називаючи компоненти дій.
2. Тренінг і розвиток здібностей до усних і письмових обчислень.
3. Розвиток грамотного математичного мовлення, здатності до вира5
ження в мовленні дій за алгоритмами.
До теперішнього часу перша з перелічених задач в основному розв'язана.
Діти можуть подумки вибрати дію для розв'язання будь5якого виду простих
рівнянь (a+x=b, a – x=b, x – a=b, a · x=b, a : x=b, x : a=b) і прокоментувати
виконувані операції, називаючи компоненти дій. Тепер вони знайомляться зі
складеними рівняннями, розв'язання яких зводиться до послідовного
розв'язання кількох простих рівнянь (наприклад, 7+(48 – х) : 5=16).
Розв'язання складених рівнянь допомагає довести до автоматизованого рівня навичку знаходження невідомих компонентів дій навіть у тих
дітей, хто на нинішньому етапі за тими чи іншими причинами її не досяг.
Крім того, тут відпрацьовуються обчислювальні навички, тренуються
здібності до визначення порядку дій у виразах, коментування дій за
алгоритмами. Усе це свідчить про високу дидактичну цінність даної теми.
Урок 10й є узагальнюючим, котрий систематизує й одночасно
знайомить дітей з поглядом на рівняння як речення зі змінною. Головне на
цьому уроці – систематизувати знання дітей, дати можливість кожній
дитині усвідомити свої утруднення в розв'язанні рівнянь і намітити шляхи
їх усунення.
-  Як ви поясните, що таке "рівність"? (Речення, у якому є знак "=".)
-  А "рівняння"? (???) Це рівність? (Так.) А що в ній особливого? (Є
змінна.) Цілком вірно: у рівнянні є змінна, значення якої потрібно знайти.
Учитель дописує на дошці отриманий висновок: рівняння – це рівність зі змінною, значення якої треба знайти і повідомляє, що змінну, значення якої треба знайти, називають ще
коренем.
На етапі "відкриття" нового знання учні повинні систематизувати всі
вивчені види рівнянь і проговорити правила їх розв'язання з називанням
компонентів дій. Тут також доцільно вести роботу по групах.
Спочатку фронтально проговорюються компоненти дій, котрі можуть бути
невідомі в рівняннях: доданок, зменшуване, від'ємник, множник, ділене,
дільник. Потім кожній групі дається завдання протягом 2-3 хвилин записати по
одному рівнянню в загальному вигляді, використовуючи для позначення
невідомого члена рівняння букву х, а для позначення відомих членів – букви
а і b, і сформулювати правило знаходження х для свого рівняння.

УКРАЇНСЬКА МОВА

ТЕМА. ЛИСИЧЧИНА ПОРАДА
Узбецька народна казка
1. Загадка
Руда, руда рудниця
рудим хвостом гордиться.
В неї шубка найпишніша,
в неї вдача — найхитріша.
- Які прикметники є в загадці?
- Якими прикметниками ви можете описати вдачу лисички?
2. Робота з підручником (с.29-32)
Узбецька народна казка «Лисиччина порада»
- Назви дійових осіб казки. Що трапилось у степу? Як
вівчар порятував змію? Чи схвалюєш ти вчинок вівчаря?
Що зробила змія після порятунку? До кого звертався за
порадою вівчар? Чому корова і яблуня вважали, що на
добро потрібно відповідати злом? Чи погоджуєшся ти
з лисиччиною порадою?
3. Пофантазуйте.
-  Уявіть, що вівчар описав свою пригоду
в соціальній мережі. Напишіть свої коментарі (поради)
щодо цієї ситуації.
4. Підсумок
- Що ви зрозуміли після читання казки?

- Яка головна думка?


30 січня

ЯДС
ТЕМА МІСЯЦЯ. Світ невідомий

УРОК 17. Обережно: шкідливі звички.Чи може відоме стати невідомим?

Покликання на дистанційний урок https://svitdovkola.org/metodic/ik3/tema5/lessons/17

МАТЕМАТИКА

Тема. Рівність і нерівність
Урок № с.28-29 в посібнику
9-й урок присвячений формуванню уявлень про рівність і нерівність як про висловлення. Підготовку до вивчення цієї теми проведено на попередньому уроці. З іншого боку, даний урок є підготовчим для вивчення наступної теми – "Рівняння". Запропонуємо один з можливих варіантів уведення нового матеріалу на даному уроці.
На етапі актуалізації знань доцільно згадати з дітьми поняття змінної, висловлення, рівності й нерівності, з якими вони працювали на попередніх уроках.
28 + 17 = 35             п – п                   
9 < 16                      56 : у = 28   
72 : 4 + 6                 а > 4
1) Чим відрізняються речення першого і другого стовпчиків? (У першому стовпчику немає змінної, а в другому – є.)
2) Яке речення зайве в першому стовпчику? (72 : 4 + 6 – не є висловленням.)
3) Що потрібно дописати, щоб вийшло висловлення? Вибирається один з варіантів, запропонованих дітьми, наприклад, 72 : 4 + 6 > 2. Учитель робить запис на дошці, а діти – на аркушах.
4) Яке речення зайве в другому стовпчику? (п – п не є висловленням, це вираз.)
5) Як одержати висловлення? (Наприклад, n – n = 0.) Допишіть на аркушах.
6) На які ще групи можна розбити всі отримані висловлення?
Учні відразу помітять, що в одних реченнях використовується знак
"=", а в інших – знаки ">" і "<". Оскільки терміни рівність і нерівність
уже були введені до мовної практики, то їх можуть назвати самі діти.
У разі потреби вчитель уточнює ці терміни: рівності – це висловлення, у
записі яких використовується знак "=", а нерівності – висловлення зі
знаками ">" і "<". Учні виділяють в аркушах підкресленням рівності й
нерівності, а вчитель переставляє картки відповідно до зазначеного способа
розбиття.
На етапі "відкриття" нового знання учні уточнюють і фіксують, які з числових рівностей і нерівностей є правильними (і), а які – неправильними (х). Потім за допомогою діалогу визначають множини значень змінних, за яких буквені рівності й нерівності будуть істинними. Ці множини записуються на дошці й на листках поруч із висловленнями.
Завдання№1-5, с. 28-29 у різних варіантах можна використовувати на
етапах первинного закріплення й самостійної роботи з самоперевіркою в
класі. Наприклад, спочатку можна розібрати фронтально з проговорюван5
ням у голосному мовленні № 1 (в, г, е), с.28 і № 2 (г, д), с. 28. Потім
запропонувати учням протягом 253 хвилин роботу в парах – записати
речення з№3 (а, з), с. 29 у вигляді рівностей.
І на завершення до самостійної роботи включити№1 (д, к), с. 28 і№2 (б),с. 28. Очевидно, можливі й багато інших варіантів використання матеріалу підручника і форм роботи з учнями на даному уроці відповідно до рівня їхньої підготовки та психолого-педагогічних особливостей.

УКРАЇНСЬКА МОВА
Тема. ЯК ЗВІРІ ПРИЯТЕЛЮВАЛИ
Грузинська народна казка
Підручник - с.27-28
1.Прочитай заголовок. Про що може розповідатися в казці з таким заголовком?
2. Дай відповіді на питання після казки.
3. Складіть кілька запитань за змістом казки.
4. Прочитай ще раз казку. Чи є в ній прикметники? Добери і запиши прикметники до трьох виділених іменників (на вибір).
Зразок: ведмідь (який?) вайлуватий, неповороткий.
5. Запиши одним реченням, про що йдеться в казці.
6. Склади і запиши прислів’я за кольоровими підказками.
Випиши прикметники разом з іменниками, з якими во-
ни зв’язані.(впр.46, завд.3)

ІНФОРМАТИКА
Опрацюй презентацію до уроку



26 січня


ЯДС
ТЕМА МІСЯЦЯ. Світ невідомий

УРОК 16. Про що може розказати тварина. Чи може відоме стати невідомим?


Покликання на дистанційний урок https://svitdovkola.org/metodic/ik3/tema5/lessons/16

МАТЕМАТИКА

Тема. Істинні та хибні висловлювання
Урок №8 с.25-27 в посібнику

На аркушах записано речення.

1. Усі сторони квадрата рівні.
2. У прямокутника один з кутів – гострий.
3. Будь який квадрат є прямокутником.
4. Кожен прямокутник є квадратом.
5. Це квадрат?
6. Накресли прямокутник!

Кожна дитина працює індивідуально. Виконуючи завдання, діти легко визначать,що перше твердження вірне, а друге – ні. Різні варіанти відповідей можуть вийти при аналізі третього та четвертого речень. Учитель допомагає дітям обґрунтувати, що в квадрата 4 прямих кути, отже, він прямокутник, але особливий – з рівними сторонами. Однак не в усякого прямокутника сторони рівні, тому він може і не бути квадратом. Таким чином, третє твердження вірне, а четверте – ні. Проблема виникає при аналізі останніх двох речень.

На етапі постановки проблеми вчитель слухає версії дітей та пояснює їм, чому важливо навчитися встановлювати істинність речень.

Таким чином, мета уроку – учитися визначати, вірним є речення чи невірним. Тема уроку записується на дошці: "Істинні та хибні висловлювання". 
 
На етапі "відкриття" нового знання задача вчителя – підвести дітей до думки про те, що істотною ознакою відмінності останніх двох речень від попередніх є те, що в них нічого не стверджується. Це спостереження фіксується в мовленні: існують речення, про які можна сказати, вірні вони
чи невірні, і ті, про які цього сказати не можна. Таким чином, усі дані речення розбиваються на дві групи. 

Таким чином, під висловленням зі змінною в даному курсі ми розуміємо речення зі змінною, котре стає висловленням при підстановці замість змінної її значень. Помітимо, що в науці логіці такі речення називають формами висловлення. Ми вважаємо, що вводити даний термін у 3-му класі є дидактично недоцільним, і використовуємо більш зрозумілий для дітей термін висловлення зі змінною, котрий, на нашу думку, у разі потреби (наприклад, при вивченні даного питання поза стінами школи) не утруднить учням перехід до загальноприйнятої термінології.


УКРАЇНСЬКА МОВА
Тема. Що шукав, те й знайшов
Підручник - с.23-27

24 січня


ЯДС
ТЕМА МІСЯЦЯ. Світ невідомий

УРОК 15. Єланецький степ.
Чи може відоме стати невідомим?

Покликання на дистанційний урок https://svitdovkola.org/metodic/ik3/tema5/lessons/15

МАТЕМАТИКА
Тема. Вирази зі змінною
Урок №7 с.23-24 в посібнику


УКРАЇНСЬКА МОВА
Урок 11, с.22-23 в підручнику


23 січня


ЯДС
ТЕМА МІСЯЦЯ. Світ невідомий

УРОК 13. Миколаїв — місто кораблів.
Чи багато невідомого навколо?

Покликання на дистанційний урок https://svitdovkola.org/metodic/ik3/tema5/lessons/13

УРОК 14. Миколаївський музей суднобудування.
Чи багато невідомого навколо?

Покликання на дистанційний урок https://svitdovkola.org/metodic/ik3/tema5/lessons/14


19 січня

ЯДС
ТЕМА МІСЯЦЯ. Світ невідомий
УРОК 11. Кінбурнська коса.
Чи багато невідомого навколо?

Покликання на дистанційний урок. https://svitdovkola.org/metodic/ik3/tema5/lessons/11

18 січня

ЯДС
ТЕМА МІСЯЦЯ. Світ невідомий
УРОК 10. Зимове море.
Чи багато невідомого навколо?

Покликання на дистанційний урок.


МАТЕМАТИКА
Тема. Годинник
Урок №4 с.13-15 в посібнику
Продовжуємо працювати над темою уроку, навчися визначати час за годинником.


УКРАЇНСЬКА МОВА

Тема. Чим повість-казка відрізняється від казки?

Презентація книжки Ено Рауда «Муфтик, Півчеревичок і Мохобородько» за планом:


1. Де і коли книжка видана?

2. Хто її переклав на українську мову?

3. Хто ілюстрував цю книжку, і який зміст можна передбачити за ілюстраціями?

4. Які в книзі є розділи і як вони називаються?

Важливо! Учитель/ка може скористатися текстом «Муфтик, Півчеревичок і Мохобородько – незвичні герої у звичайному світі» (режим доступу: https://bokmal.com.ua/books/muftyk-pivcherevychok-i-mokhoborodko/)

Слухання\читання уривку з книги повісті-казки ЕноРауда «Муфтик, Півчеревичок і Мохобородько»

- Як у тексті пояснено, чому саме так звуть персонажів?

- Чим, на вашу думку, повість-казка має відрізнятися від просто казки?

Важливо! Повість-казка довша за звичайну казку, має розгорнутіший сюжет, більшу кількість другорядних персонажів.

Ено Рауд

Муфтик, Півчеревичок і Мохобородько

КНИГА ПЕРША

ЗНАЙОМСТВО БІЛЯ КІОСКА З МОРОЗИВОМ

Якось цілком випадково стрілися троє дивних чоловічків — Мохобородько, Півчеревичок і Муфтик. Вони були такі маленькі на зріст, що видалися морозивниці хлопчиками-мізинчиками, і вона здивовано втупилася в них. Мохобородько мав бороду з м’якенького моху, в якій розкошували червоні торішні брусниці, у Півчеревичка взуття було без носків — щоб вільно ворушити пальцями. А Муфтик замість звичайного вбрання носив велику муфту, з котрої визирали тільки голова й ступні.

Вони ласували морозивом і з цікавістю роздивлялися один одного.

— Перепрошую, — мовив урешті Муфтик. — Я, звісно, можу помилятися, але мені здається, в нас є щось спільне.

— І я так гадаю, — кивнув Півчеревичок.

Мохобородько вирвав із бороди кілька брусничок і запропонував новим знайомим.

— З морозивом смакує кисленьке, — пригощав він.

— Якщо для вас не буде обтяжливо, давайте ще якось зустрінемося, — сказав Муфтик. — Зваримо какао і погомонимо.

— Оце було б чудово! — вигукнув Півчеревичок. — Я охоче запросив би вас до себе в гості, але в мене взагалі немає домівки. Ще малим я подався у мандри по світу.

— Як і я, — підхопив Мохобородько.

— Надзвичайний збіг! — здивувався Муфтик. — І зі мною точнісінько те саме. Отже, всі ми — вічні мандрівники!

Він кинув обгортку з морозива у смітник і дзизкнув блискавкою муфти.

— Чи вам не здається, що нам варто об’єднатися? — запитав Півчеревичок. — Подорожувати гуртом веселіше…

— Атож! — радісно погодився Мохобородько.

— Просто блискуча ідея! — просіяв Муфтик. — Навдивовижу блискуча ідея!

— Одне слово, вирішили, — ствердив Півчеревичок. — Тільки, перш ніж ми об’єднаємося, може, візьмемо ще морозива?

Пристали на це, і кожен купив собі ще порцію.

Потім Муфтик сказав:

— Між іншим, у мене є автомобіль. Якщо ви не проти, далі ми поїдемо.

— О-о! — зрадів Мохобородько. — Хто ж відмовиться од такого!

— Згода, згода, — додав Півчеревичок. — Адже машиною так зручно!

— Та чи помістимося втрьох? — занепокоївся Мохобородько.

— Це фургон, — заспокоїв Муфтик, — там просторо.

Півчеревичок весело підсвиснув.

— Згодиться, — кинув він.

— Чудово, — полегшено зітхнув Мохобородько. — Врешті, як у прислів’ї мовиться, для хороших овечок і однієї кошари вистачить.

— А де ж твій будинок на колесах? — запитав Півчеревичок у Муфтика.

— Біля головпошти, — відповів той. — Я там вкину дві дюжини листів.

— Дві дюжини? — здивувався Мохобородько. — Як багато в тебе друзів!

— Ох ні, навпаки, — усміхнувся Муфтик трохи ніяково. — Я не пишу нікому, тільки собі.

— Сам собі надсилаєш листи! — аж підскочив Півчеревичок.

— Річ у тому, що мені дуже подобається листуватися, — пояснив Муфтик, — а от друзів не маю, я такий самотній. Ось і вирішив писати сам собі. До речі, я шлю листи «до запиту». В одному місті вкидаю, а в іншому отримую свою кореспонденцію.

— Вельми своєрідний спосіб листування, — зауважив Мохобородько.

— Справді, дотепно придумано, — погодився Півчеревичок. — Може, візьмемо ще морозива?

— Авжеж, — підтримав Мохобородько.

— І я не проти, — приєднався Муфтик. — Гадаю, цього разу поласуємо шоколадним. Воно трохи дорожче, ніж звичайне молочне, але з нагоди такого несподіваного чудового знайомства не варто труситися над двома копійками.

Кожен купив собі шоколадного та й лизькав якийсь час мовчки.

— Смачне, — сказав нарешті Мохобородько. — Набагато солодше за молочне.

— Умгу, — кивнув Півчеревичок.

— Пречудовий кисіль, — додав Муфтик.

— Що? — здивовано поглянув на нього Мохобородько. — Про який кисіль ти верзеш? Ми ж їмо шоколадне морозиво, якщо я не помиляюся?

— Перепрошую, — застидався Муфтик. — Звісно, ми насолоджуємося морозивом, а не киселем. Та я від хвилювання назви смачних страв плутаю.

— Ти хвилюєшся, коли їси шоколадне морозиво? — не вгавав Мохобородько. — Для цього я не бачу ані найменшої підстави!

— Та розхвилювався я не через морозиво, — пояснив Муфтик. — Мене вразило те, що познайомився з вами. Це так доречно. Адже раніше я жив у цілковитій самоті. А тепер знайшов чудових спільників. Я зворушений до глибини душі.

— Можливо, — сказав Півчеревичок. — Мене теж хвилює шоколадне морозиво. Погляньте — аж тремчу од хвилювання.

Його справді лихоманило — лице посиніло й пересмикувалося.

— Та ти просто змерз, — збагнув Мохобородько. — Оце накоїв собі!

— Напевне, так, — погодився Півчеревичок.

— Більше не варто їсти морозиво, — сполохався Муфтик. — Принаймні, могли б кілька порцій прихопити з собою. У моєму фургоні є холодильник.

— Невже? — вигукнув Мохобородько.

— Чудово! — зрадів Півчеревичок. — Тоді візьмемо з собою чималенько, тижнів на вісім!

— Біда лиш у тому, — вів далі Муфтик, — що холодильник діє тоді, коли автомобіль стоїть. Під час руху електрострум так його нагріває, що аж пашить од нього.

— Гм, — гмукнув Півчеревичок. — І морозиво розтане?

— Неодмінно, — сказав Муфтик.

— Я гадаю, доцільніше взагалі відмовитися од припасів, — замислено додав Мохобородько.

— І мені здається, що так наймудріше, — пристав на це Муфтик. — Але я не хочу нав’язувати вам своєї думки.

— Мої пальці скоро задубіють, — заскиглив Півчеревичок. — Може, гайнути до Муфтика й трохи зігрітися в холодильнику?

— Ходімо швидше, — випалив Мохобородько. — Слово честі, мені давно не терпиться побачити автомобіль.

— Дякую, — мовив Муфтик.

І вони попростували.

17 січня

ЯДС
ТЕМА МІСЯЦЯ. Світ невідомий 

УРОК 9. Інформація нашвидкуруч.
Як сприймати невідоме?

Покликання на дистанційний урок.


МАТЕМАТИКА
Тема. Годинник
Урок № 4 с.13-15 в посібнику
 
- Прочитай пояснення і виконай завдання уроку.

На 4-му уроці діти уточнюють знання про годинник і його види, спосіб визначення часу за годинником за допомогою циферблата і знайомляться з історією створення годинника. До цього уроку необхідно підготувати для кожної дитини моделі циферблата. Це можна зробити, наприклад, заздалегідь на уроках праці.

Працюючи з моделями циферблата, вони повинні виявити й проговорити вголос наступні його особливості.

1) Годинник, на відміну від календаря, використовується для вимірювання невеликих проміжків часу – годин, хвилин і, якщо є секундна стрілка, – секунд.

2) На циферблаті сучасного годинника є 12 великих штрихів, біля котрих стоять числа від 1 до 12.

3) Між будь5якими двома великими штрихами є по 5 маленьких поділок, а всього маленьких поділок на циферблаті 60. 

4) Хвилинна стрілка проходить відстань між двома маленькими штрихами за 1 хвилину, відстань між двома великими штрихами – за 5 хвилин, а повний оберт робить за 1 годину.

5) Годинна стрілка проходить відстань між двома великими штрихами за 1 годину, а повний оберт – за 12 годин. 

З історією виникнення годинника діти знайомляться за текстом підручника на с. 13. Якщо дозволить час, цю інформацію можна розширити, розповівши більш докладно про водяний, пісковий годинник, різні види циферблатів сучасних годинників, механічний та електронний годинник тощо. 

У завданнях № 15, с. 14 опрацьовується вміння визначати час за годинником і називати той самий час різними способами. Виконання цих завдань
супроводжується ілюстрацією розв'язання на моделі циферблата годинника.


МИСТЕЦТВО
Тема. Яворівські прикраси

Покликання на дистанційний урок.



16 січня

ЯДС
ТЕМА МІСЯЦЯ. Світ невідомий

УРОК 6. Унікальні місця Львівщини.
Як сприймати невідоме?

Покликання на дистанційний урок.


УРОК 7. Вітер на роботі.
Як сприймати невідоме?
Покликання на дистанційний урок.

МАТЕМАТИКА
Тема. Таблиця мір часу

Урок № 3 с.10-12 в посібнику 

- Прочитай пояснення і виконай завдання уроку.

На 3-му уроці діти будують таблицю мір часу за аналогією до таблиць мір довжини, площі, маси.
Для одиниць часу зберігається загальний принцип переходу до нових одиниць виміру: при переході до більш дрібних мірок виконується множення, а до більш великих – ділення. Однак, на відміну від інших систем мір, співвідношення між одиницями часу не є десятковими, тому перехідні коефіцієнти набувають різних значень – 60, 24, 12 та ін. 

У № 1, с. 10, вставляючи в текст відсутні числа, діти повинні показати знання основних часових характеристик свого буття – століття і року, часу доби, свого року народження й віку. 

Завдання № 2, с. 10 присвячені опрацьовуванню співвідношень між одиницями часу та формуванню здатностей до переведення з одних одиниць часу в інші. Оскільки співвідношення між добою, місяцем і роком опрацьовувалися на попередніх уроках, то тут акцент зроблено на взаємозв'язку між більш дрібними одиницями: добою, годиною, хвилиною і секундою.

13 січня 


ЯДС
ТЕМА МІСЯЦЯ. Світ невідомий

УРОК 5. Історія шоколаду.
Як сприймати невідоме?

Покликання на дистанційний урок.


МАТЕМАТИКА
Тема. Тиждень. Дні тижня

Урок № 2 с.7-9 в посібнику
- Прочитай пояснення і виконай завдання уроку.


12 січня

ЯДС
ТЕМА МІСЯЦЯ. Світ невідомий

УРОК 4. Зустрічаймо Різдво.
Чому дещо нам невідоме?

Покликання на дистанційний урок.



МАТЕМАТИКА
Тема. МІРИ ЧАСУ. КАЛЕНДАР

На 1-му уроці ставиться задача уточнити поняття часу як величини, повторити вже вивчені величини й загальний принцип їх вимірювання, познайомити з історією виникнення календаря. Проблема уроку пов’язана з усвідомленням учнями недостатності їхніх знань про календар і необхід5
ності більш детального знайомства з ним. При цьому систематично має
проводитися робота з формування міцних обчислювальних навичок.
Наведемо один з можливих варіантів проведення етапу актуалізації
знань на даному уроці. Його можна почати зі з’ясування того, що діти
знають про матеріал, який вводиться.
– Запишіть у зошиті сьогоднішнє число. (Наприклад, 28 лютого.) Що
ви можете розповісти про цей день?
У результаті бесіди з дітьми вчитель отримує цікаву інформацію, яка
дозволяє міркувати про глибину орієнтації дітей у темі, яка вивчається.
1) Математичний диктант
Знайдіть значення виразів (записуються тільки відповіді).
а) 2800 : 10 : 40 = 7;
б) 3900 : 10 : 13 = 30;
в) (100 – 4) : 8 = 12;
г) 18 · 20 + 5 = 365;
д) (72 – 48) : 1 = 24;
е) 240 : 40 · 10 = 60.
2) З чим пов’язані ці числа? (З вимірюванням часу: 7 днів у тижні;
30 днів у місяці; 12 місяців і 365 днів у році; 24 години в добі; 60 хвилин
у годині й секунд у хвилині.)
3) А хіба час є величиною? (Так, час можна виміряти і результат
вимірювання виразити числом.)
4) Як вимірюють величини? (Обирають одиницю вимірювання й
дізнаються, скільки разів вона міститься у вимірюваній величині.)
5) Які одиниці вимірювання часу ви знаєте? (День, година, хвилина,
секунда, тиждень, місяць, рік, століття.)
6) Через 56 днів ми вирушимо в поїздку до Києва. (Називається значуща
для дітей подія.) Якого числа та якого місяця це буде? (Утруднення.)
– Як ви вважаєте, чим потрібно скористатися, щоб дати відповідь на це
питання? (Календарем.)
– А що таке календар? Яким календарем ми користуємося? Коли він
виник?
Опрацюй матеріал уроку №1 третьої частини та дізнайся відповіді на ці питання.


 19 грудня


ЯДС

ТЕМА 4. Енергія. ПРИГОДА 3. Зимові клопоти